Yeni ve guvenli £1’lar 2017de geliyor

Madeni paralar yapı ve şekil bakımından birbirine genelde benzer. Bu benzerlik bazen insanların zararına da olabiliyor yararına da. Örneğin 1 euro’luk madeni paralar ile 1 ytl madeni paranın benzerliğini Almanya’da yaşayan gurbetçilerin otomatik içecek/sigara makinalarında 1 euro yerine 1 ytl kullanarak yarı yarıya kar yaptıkları haberleri bir ara gündemde idi. Bu paralarında sahtelerinin yapılması çok da zor olmasa gerek kalpazanlar için.

£1’da yapı ve şekil olarak başka paralara benzerliğiyle sahte para üreticilerinin de taklit etmesi kaçınılmaz olmaktaydı. Fakat Kraliyet darphanesi son teknolojiyi kullanarak tasarladıkları dünyanın en güvenli parası olan £1’u 2017 yılında piyasaya sürecek.

12 kenarlı olacak olan para piyasaya sunulmasından önce kamoyuyla da fikir alışverişi yapılacak. Resimde de görüldüğü gibi alışılagelmiş görüntüden biraz farklı şekil ve dizayna sahip. Geçtiğimiz yıllarda yenilenen kağıt paralara alışmışken günlük hayatta çok sık kullanılan £1’a bakalım halk nasıl tepki gösterecek.

[fbcomments]