Oyster kartları mikroçiple avuçiçinize girecek

Londra’da günlük yaşam ve ulaşım için olmazsa olmaz olan oyster kartları bir çok kez kaybedilir veya bir yerlerde unutulabilir. Bunların yanında izinsiz kullanım veya çalınmasını da engellemek adına 2018 yılından itibaren ilginç bir uygulamaya gidilecek.

Yapılan açıklamaya göre toplu taşımada kullanılan manyetik kartlar yerine insanların avuç içlerine yerleştirilecek çipler sayesinde hem oyster manyetik kart ile yaşanılan kayıp/çalıntı/unutma gibi sorunlar önlenecek hem de istasyonlardaki yoğunluk bir nebze de olsa azaltılmış olacak. İstasyon turnikelerine yerleştirilecek sensörler sayesinde de yolcuların geçiş sürelerini saniyenin bile altına çekilmesi hedefleniyor.

Paranızı da avuç içinizde taşımanızı sağlayacak bu mikroçip entegre işlemi ise kesinlikle acısız şekilde gerçekleştirilecek.

Evcil hayvanların tüm bilgilerini üzerlerinde saklamak için de kullanılan bu teknoloji daha önce bazı ülkelerde ise firmalar tarafından çalışanların ofislerde rahat hareket edip güvenliğin de sağlanması adına kullanılmıştı.

Tabiki işin bir de olumsuz yönlerine bakar isek mikroçiplerin insan sağlığına verebilecek zararları, kişisel bilgilerin bu şekilde kötü niyetli kişiler tarafından sabote edilmesi (birisiyle el sıkıştığınız da bilgileriniz karşı tarafa gider mi acaba?) veya insanların gelecekte bir çok farklı nedenlerle yerleştirilen mikroçipler ile adeta bir robot gibi kontrol edilmesi (olur mu olur) söz konusu da olabilir.

Bu teknolojiye bir çok kişi olumlu yaklaşırken yukarıda belirttiğimiz nedenlerden dolayı karşı çıkanların sayısı da azımsanmayacak kadar fazla.

Bir not: İstasyon giriş ve çıkışlarında avucunuzu (pardon henüz değil) kartınızı okuyuculara okutmayı unutmayın ve gereksiz ödemelerin önüne geçin.

Mind the gap.

[fbcomments]