Ingiltere’de 30 mart secimlerinde oy kullanilabilecek mi?

Bildiginiz uzere ulkemizde 30 mart pazar gunu yerel secimler yapilacaktir. Ozellikle son yillarda yapilan degismelerden sonra yurtdisinda Turk vatandaslarinin temsilciliklere (konsolosluk vb.) giderek oy kullanma yolu acildi. Bunun icin yapilamasi gereken tek sey yapilan adres beyanindan sonra ikamet yeri olarak bir yurtdisi adresi vermek.

Fakat bu degislikler malesef bazi yanlis anlasilma ve kafa karismalarina da sebep olmustur. Bugunlerde duydugumuz en sık kelimelerden biride acaba bu secimlerde oy kullanabilecekmiyiz? Cevap: Hayir. Cunku Turkiye’de yapilacak bir yerel secimlerde oy kullanmak icin Turkiye adresli bir hanede yasamak gerekiyor.

Peki ne zaman oy kullanacagiz?

Cevap aslinda 3 kategoride degerlendirilebilir. Turkiye’de yapilacak olan cumhurbaskanligi, Turkiye genel secimleri ve halk oylamalarinda (referandumlarda) yurtdisinda adresini kaydettirmis olan secmenler (vatandaslar) temsilciliklerde oy kullanabilecekler.

Adres beyani nasil yapilir?

Başkonsolosluk açıklamasında  bu konu hakkinda soyle denildi:

“Yurtdışındaki seçim düzenlemeleri ilk etapta Ağustos ayında düzenlenecek Cumhurbaşkanlığı seçimini kapsamaktadır” denildi. 30 Mart yerel seçimlerinde yurtdışından oy kullanılmasının mümkün olmadığını belirten Başkonsolusluk şu bilgileri verdi: “Seçimlerde oy kullanmak için vatandaşlarımızın Başkonsolosluğumuz internet sayfasındaki (http://www.turkishconsulate. org.uk/tr/default.asp) adres beyan formunu doldurarak, nüfus cüzdanlarının önlü arkalı fotokopisiyle beraber Başkonsolosluğumuza göndermek suretiyle adres beyanlarını yapmaları yeterli olacaktır.

[fbcomments]