Londra’da işçi filmleri haftası basladi

Türkiye’de 5.si düzenlenen Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, Londra’da da hayat buluyor. 1. Uluslararası Londra İşçi Filmleri Festivali 15 Haziran Salı günü başlıyor. 15-26 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek İşçi Filmleri festivalini Türk Eğitim Birliği (TEB), Göçmen İşçiler Kültür Derneği (GİK-DER) ve RENK-ART ortaklaşa düzenliyor.

15 – 26 Haziran tarihleri arasında yapılacak olan 1. Uluslararası Londra İşçi Filmleri Festivali’nin programı açıklandı.

Londra İşçi Filmleri Festivali örgütleme komitesi yaptığı duyuruda; Türkiye’de ve dünyanın çeşitli ülkelerinde yıllardır düzenlenen İşçi Filmleri Festivali’ni ilk defa Londra’ya getirmenin haklı gururunun yaşandığını bildirerek, festivalin bu yıl Türkiye’de son yılların en görkemli direnişinin örgütleyicisi olan TEKEL işçilerine atfedildiğini belirtti.

Festival Komitesi duyurusunda, “Londra topraklarında ilk defa düzenleyeceğimiz İşçi Filmleri Festivali, onlarca sanat ürünün dolaşımını desteklemenin yanı sıra yüzlerce kişiye alternatif ve sınıftan yana sinemayı taşıyacaktır. Kapitalist kültürün her şeyi olduğu gibi sanatı da kirletmeye çalıştığı, ezilenleri kendi kültürel boyunduruğu altına almaya çalıştığı bu dönemde, İşçi Filmleri Festivali özgürlük mücadelemize destek verecek, yani tüm ezilenlere kendilerinin mücadelesini ve kültürünü taşıyacak bir kilometre taşı olacaktır” denildi.

Açılış filminin Rio’da yapılacağı festivalin geriye kalan bütün gösterimleri Londra’da bulunan çeşitli demokratik kitle örgütlerinde gerçekleşecek. Rio’da yapılacak olan gösterim de dahil olmak üzere bütün gösterimler ücretsiz olacak.

Festival 15 Haziran da Rio’da “Gördüğümüz Kendi Yüzümüzdür – Tekel Direnişi” adlı Ahmet Özer’in yönetmenliğini yaptığı ve Tekel işçilerinin 80 günlük direnişini anlatan film ile başlayacak.

1. Londra Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin programı şöyle:

16 Haziran saat 19.30 Göçmen İşçiler Kültür Derneği’nde “Başka Dilde Aşk”

17 Haziran saat 19.30 Türk Eğitim Birliği’nde “Somers Kasabası”

18 Haziran saat 19.30 RENK-ART’da “Gazap Üzümleri”

19 Haziran saat 19.30 Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi’nde “Utanç”

20 Haziran saat 19.30 Göçmen İşçiler Kültür Derneği’nde “Bölge ve Kadınlar TEKEL”

21 Haziran saat 19.30 Tohum Kültür Merkezi “Barış Tohumları”

22 Haziran saat 19.30 Kürt Kültür Merkezi’nde “Yoldan Çıktık ve Ölmek Var Dönmek Yok”

23 Haziran saat 19.30 RENK ART “Cennetteki Gölge”

24 Haziran saat 19.30 CEMEVI “Bekle Beni Darağacı – Sivas’ın Hikayesi”

25 Haziran saat 19.30 Türk Eğitim Birliğinde “CocaCola Davası”

26 Haziran saat 16.00 RENK ART “Londra’daki Kısa Filmler”

26 Haziran saat 19.30 Göçmen İşçiler Kültür Derneği “Fidel – Anlatılmamış Tarih ve TEKEL kısa film”

[fbcomments]