Birleşik Krallık ve Ingiltere için vize nasil alinir?

Surekli degisen yasalar karsisinda bir sene once bildigimiz dogrular yanlis olabiliyor. O yuzden bu yaziyi dikkatle okuyunuz. Resmi sitede bulunan bilgiler su sekildedir.

Birleşik Krallık Hudut Dairesi, 30 Kasım 2009 tarihinden itibaren biometrik Birleşik Krallık vizesi, giriş izni ve Yabancı Uyruklular için Kimlik Kartı (ICFN) almış olan yolculardan ülkeye girişte parmak izi almaya başlayacaktır.

Bu kontroller, Birleşik Krallık’a giriş yapmakta olan bireylerin, vize başvurusu, giriş izni ve Yabancı Uyruklular için Kimlik Kartı başvusuru sırasında biometrik verileri veren kişiyle aynı kişi olduğunu doğrulamak amacıyla yapılmaktadır.

Birleşik Krallık Hudut Dairesi, ülke genelindeki tüm limanlarda Mart 2010 itibarıyla parmak izi kontrollerini tamamen başlatmış olacaktır. Bu konu ile ilgili olarak Birleşik Krallık Hudut Dairesinin resmi internet sitesinde yolculara gereken bilgilendirme verilecektir. Uygulamaya konulan yeni parmak izi kontrol süreci hakkında daha fazla bilgiye  http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/travellingtotheuk/Enteringtheuk/fingerprint-checks-at-border/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Nasıl başvuru yapabilirim?

UK Border Agency ve İngiltere Başkonsolosluğu ticari bir organizasyon olan WorldBridge ile ortaklık çerçevesinde çalışmaktadır.Vizeye ihtiyacınız olup olmadığını ve nasıl başvuru yapılacağını WorldBridge websitesi aracılığıyla öğrenebilirsiniz

WorldBridge aynı zamanda e-mail ve telefon hizmetiyle de bilgi vermektedir.Telefon numarası 0212 340 4472 ve ücret 14$’dır.Bütün bilgiler UKBorder Agency tarafından verilmiş ve onaylanmıştır.

Lütfen dikkat: Istanbul İngiltere Başkonsolosluğunun telefonla vize bilgisi verme hizmeti yoktur.  Lütfen yukarıda belirtilen telefon numarasından WorlBridge’i arayınız.

Ücret ödemem gerekiyor mu?

Websitesi ve email bilgileri ücretsiz olup telefon hizmeti ücretlidir.

Nereden tavsiye alabilirim?

WorldBridge ve çalışanları başvurunuzu nasıl tamamlayacağınız ya da hangi tür vize için başvurmanız gerektiği konusunda size öneride bulunamazlar. Başvurunuzla ilgili yardıma ya da Birleşik Krallık göçmenlik kanunları ve gerekleriyle ilgili tavsiyeye ihtiyacınız olduğunda yetkili bir göçmenlik danışmanından yardım almalısınız. Birleşik Krallık’da faaliyet gösteren bu danışmanlar Göçmenlik Hizmetleri İdaresi Bürosu (OISC) tarafından denetlenir ya da bu iş için görevlendirilmiş profesyonel kuruluşlarca denetlenen profesyonellerden oluşur. Websiteleri:

Başvurumu nasıl teslim edebilirim?

WorldBridge İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Gaziantep Vize Başvuru Merkezleri’ni yönetir ve başvurunuzu bu merkezlerde yapıp biometrik parmakizi taramasına da girmeniz gerekecektir.(daha fazla bilgi için linke bakınız).

Vize alıp almayacağıma kim karar verecek?

Vize başvurunuz UK Border Agency yetkililerince değerlendirilip karara bağlanır.Ne WorldBridge ne de çalışanları bu süreçte bir rol oynayarak vize başvurunuzun sonucunu etkileyemez. WorldBridge çalışanlarından biri vize başvurunuzu etkileyebileceği iddiasında bulunursa İngiliz Başkonsolosluk en kısa sürede bildiriniz.

Visa ve göçmenlik konusunda yasa dışı eylemlerle ilgili bilgi vermek istiyorum.  Ne yapmalıyım?

visafraud.tk@fco.gov.uk adresinden bize e-posta gönderebilir, veya 0212 334 65 53 numaralı direkt fakstan ilgili birimimize yazabilirsiniz.  Kimliğiniz ve vereceğiniz tüm bilgiler kesinlikle gizli tutulacaktır.

Sizin adiniza vize veya calisma izni almayi vaadeden kurulus ya da sahislara karsi dikkatli olunuz.

Son zamanlarda, gercek olmayan hizmetler karsiliginda yuklu miktarlar odeyerek dolandirilmis kisilere rastlanmaktadir. Internet uzerinden e-posta vb yollarla tarafiniza ulasan ve adiniza calisma izni, giris izni veya vize alabilecegini soyleyerek para talep eden kisilere supheyle yaklasmaniz yonunde uyaririz.

Hizmet Standartları -şikayet ve beğeniler

UK Border Agency bütün müşterilerine adil ve profesyonel bir hizmet sunmayı hedeflemektedir. Geliştirmemiz gereken noktalara odaklanmamıza yardımcı olacak geribildirimlere açığız.  Herhangi bir yorumunuz olduğunda  ya da aldığınız hizmetin standardından kuşkuluysanız lütfen bize bildiriniz. Bütün şikayetleri eksiksiz olarak değerlendirerek 20 iş günü içinde yanıtlarız.

Bu İngiliz Başkonsolosluk te almış olduğunuz UK Border Agency hizmetiyle ilgili bir şikayetiniz olduğunda şikayetinizi lütfen asagi deki adrese Vize Müdürünün dikkatine yazın

34 Mesrutiyet Caddesi
Tepebasi, Beyoglu
34453
Istanbul

WorldBridge’dan  almış olduğunuz UK BorderAgency hizmetiyle ilgili bir şikayetiniz olduğunda , bu şikayetinizi doğrudan onların websitelerine yapabilir, Şahsen bildirebilir ya da bu İngiliz Başkonsolosluk Temsilcilik’teki Vize Müdürüne yazılı olarak bildirebilirsiniz.

[fbcomments]