Göçmenlere ‘İngilizce bilme’ şartı geldi

Almanya ve Hollanda’nın ardından İngiltere de, İngiliz vatandaşlarıyla evli olan ve İngiltere’de yaşamak isteyen göçmenlere İngilizce sınavına girme zorunluluğu getiriyor.

Ülkenin İçişleri Bakanı Theresa May, gelecek sonbaharda yürürlüğe girecek bu uygulamayla, entegrasyona yardımcı olmanın amaçlandığını söyledi. İngiliz vatandaşıyla evlenecek ve AB dışından gelecek kişiler, artık vize başvurusu sırasında günlük hayatta kullanılacak temel İngilizce bilgisine sahip olduklarını ispatlamak zorunda olacak. Mevcut uygulamaya göre AB dışından gelen ve İngiliz vatandaşıyla evlenen kişiler, yasal evlilik belgesi ve maddi kazancın ispatıyla İngiltere’ye girebiliyordu.

“İngilizce konuşabilmek, buraya yerleşmek isteyen herkes için ön şart olmalı.” diyen İçişleri Bakanı May, yeni uygulamayla entegrasyona yardımcı olunacağını, kültürel engellerin kalkacağını ve kamu hizmetlerinin korunacağını ifade etti. 2009’da, İngilizlerle evli olan, AB dışından gelen 59 bin kişi ülkeye yerleşmişti.

“AB dışından gelen göçmenlere temel İngilizce bilme zorunluluğu getirilmesi” konusu, İngiltere’de yeni kurulan koalisyon hükümetinin ortağı, Başbakan David Cameron’ın liderliğindeki Muhafazakar Parti’nin seçim programında yer alan konuların başında geliyordu. Ülkenin yeni koalisyon hükümeti ayrıca, bu yıl içinde AB dışından gelen göçmen sayısına limit getirmeyi planlıyor.

zaman

[fbcomments]