Ingiltere’de herkes fislenecek!

Ünlü yazar George Orwell 1984 adlı romanında okuyanların kanını donduran bir devlet biçiminden bahsediyordu. Kara ütopya denilen bu tarzda, çok güçlenmiş devlet teknolojiyi kullanıp vatandaşlarını köleye dönüştürüyordu. (Tarihin En Büyük Uçak Savaşları)

İnsanların her hareketini izleyen ve sürekli onları baskı altında tutan bu devletin gerçekliği bile şüpheli olan yöneticisi ise Büyük Birader (Big Brother) adını taşıyordu.

1984 Gerçek mi Oluyor?

Orwell’in bu hayali yavaş yavaş İngiltere’de gerçek olmaya başladı. İngiliz Parlamento’sunda şu sıralar tartılışılan yeni güvenlik yasa tasarısı 1984’ü aratmayacak içeriklere sahip.

Eğer yasa onaylanırsa İngiliz yönetimi her vatandaşının, telefon konuşmalarını, e posta yazışmalarını ve günlük internet verilerini istediği gibi izleyip kaydetme yetkisine sahip olacak. Tasarının içeriğine göre devlet bu şekilde tüm vatandaşlarını potansiyel tehditlere karşı fişleyecek.

İngiliz vatandaşlar ise tartışılan bu tasarıya oldukça tepkili. Zaten yeterince baskı altında yaşadıklarını belirten vatandaşlar tasarının onaylanmamasını istiyor.

Yapılan bir araştırmaya göre İngiltere’de her 15 kişiye bir devlet güvenlik kamerası düşüyor. Dünya çapında kullanılan güvenlik kameralarının yüzde 20’si ise İngiltere’de bulunuyor.

[fbcomments]