Adada telekulak skandali

News of the World gibi 150 yili askin bir sureden beri yayin hayatina devam eden bir gazeteninde sonunu getiren bu olay her gecen gun boyutlari genisleyerek devam ediyor. Bakalim sonunda ne gibi baska yasaklar veya yaptirimlar gorecegiz. Ilgili haber :
İngiltere’nin gündemine oturan telekulak skandalında, Pazar günü kapatılan News of the World gazetesinin eski editörü Andy Coulson’ın gözaltına alınmasıyla başlayan gözaltı zinciri, Coulson’un eski yardımcısı Neil Wallis ile devam etti.

Londra Metropolitan Polisi, 2003 yılında Coulson’un yardımcısı olarak News of the World’de göreve başlayan 60 yaşındaki Wallis’in ifadesinin alınacağını belirtti.

Wallis, 2007 yılında Sunday adlı bulvar gazetesinin genel yayın yönetmenliğine getirilmişti. Aynı yıl, telekulak skandalı nedeniyle News of the World muhabirlerinden Clive Goodman ve gazete için çalışan özel dedektif Glenn Mulcaire tutuklanmıştı. Coulson, tutuklamaların ardından yaşadığı baskılar nedeniyle görevinde istifa etmişti.

Wallis’le beraber, geçen hafta krize dönüşen ve giderek büyüyen telekulak skandalında gözaltı sayısı dokuza çıktı. Koalisyon hükümeti ve ana muhalefet İşçi Partisi’nin karşısında ittifak oluşturduğu News of the World’ün sahibi ABD’li medya devi Rupert Murdoch’ın üzerindeki baskı da giderek artıyor.

MURDOCH YAKASINI SIYIRAMIYOR

En son olarak, koalisyon ortağı Liberal Demokratların lideri Nick Clegg, yıllık geliri 32.7 milyar dolar olan News International şirketinin sahibi Rupert Murdoch’un da başlatılan soruşturma kapsamında ifadesinin alınması gerektiğini savundu.

İngiltere’deki yatırımları büyük darbe alan Murdoch, son olarak BSkyB kanalının tüm hisselerine sahip olmak için yaptığı yaklaşık 13 milyar dolarlık teklifi geri çekmek zorunda kalmıştı.

Murdoch, şu an BSkyB’nin hisselerinin yüzde 39’una sahip.

[fbcomments]