Boris’in kupa intikamı

2018 Dünya Kupası’nın ev sahipliği için Rusya’yla yarışan, perşembe günü yapılan oylamada sadece 2 oy alarak mücadeleyi kaybeden İngiltere’de, FIFA İcra Komitesi üyeleri suçlu ilan edilmişti. Ülke basınında üyelerle ilgili çıkan rüşvet haberlerinin ardından 2012 Olimpiyatları’na ev sahipliği yapacak başkent Londra’nın belediye başkanı Boris Johnson da ilginç bir karara imza attı.

Zürih’te lobi yaptı

BBC’nin haberinde, icra komitesinin 22 üyesini organizasyon süresince kentin en lüks otellerinden biri olan Dorchester’da ücretsiz konuk edecek olan Johnson’ın bu kararından vazgeçtiği bildirildi. Johnson’ın karar öncesinde 2012 Olimpiyatları organizasyon yetkililerine danışarak, olur aldığı kaydedildi.
Dünya Kupası’nın ev sahipliğinin kazanılması için oylamanın yapıldığı İsviçre’nin Zürih kentine bizzat gidip, lobi faaliyetlerine katılan Johnson’ın yaşanan hezimetten dolayı böyle bir karar verdiği yorumu yapıldı.

5 üyenin “Oyumuz size” diye garanti vermesinin ardından sadece 2 oy alınmasının diğer İngiliz yetkililer gibi Johnson’ı çok sinirlendirdiği öğrenildi. Başkanın gelişmelerle ilgili sessizliğini koruduğu ifade edildi.

[fbcomments]