Enflasyon son 17 ayın zirvesinde

İngiltere’de Nisan ayında tüketici fiyatlarındaki enflasyon oranı yüzde 3,7’ye çıkarak, son 17 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Mart ayında yüzde 3,4 olan enflasyonda 0,3 puan artış kaydedildi. Tüketici fiyatları endeksinde Nisan ayındaki enflasyon oranının yüzde 2 civarında çıkması bekleniyordu.

Bu arada, İngiltere Ulusal İstatistik Kurumu (ONS) perakende fiyat endeksi enflasyonunun da Nisan ayında yüzde 5,3’e yükselerek bir önceki aya göre yüzde 0,9 arttığını açıkladı.

ONS özellikle, gıda fiyatlarında Nisan ayında artış yaşandığına dikkati çekerek, bunun da İzlanda’daki yanardağ patlaması sonucu ülkenin hava trafiğinin etkilenmesiyle ilgili olduğunu belirtti.

Enflasyon oranının yüksek çıkmasında ayrıca, sigara ve içki fiyatları ile giyim fiyatındaki artışın da etkisi olduğu bildirildi. Yüksek petrol fiyatlarının ise bir önceki ayın aksine Nisan ayında enflasyondaki artışı sınırlı şekilde etkilediği kaydedildi.

163 milyar sterlinlik bütçe açığı bulunan İngiltere’de geçen hafta kurulan koalisyon hükümetinin, acil bütçeyi 22 Haziran’a kadar hazırlaması, kamu harcamalarındaki 6 milyar sterlinlik kesinti planını ise gelecek hafta açıklaması bekleniyor.

[fbcomments]