Harrods mağazası Katarlılara satıldı

Londra ve alis veris denilince akla gelen ve genelde luks urunlerin yani zenginlerin ugrak yeri olan seckin urunlerin bulundugu ve El Fayed’in sahibi oldugu olarak bilinen Harrods magazasi Katarlilara satilmis. ilgili haber :

İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin bildirdiği habere göre El Fayed, mağazayı 1985 yılında 615 milyon sterline almıştı. 1851 yılında kurulan ve bugün 90 bin metrekare alana sahip olan mağazanın mart ayında da Katar Emiri adına hareket eden bir fona satılacağı dedikoduları dolaşmıştı.

El Fayed ailesinin Harrods’ı satışına danışmanlık eden Lazard, dün yaptığı yazılı açıklamada, “Harrods’ın 25 yıl boyunca başkanlığını yaptıktan sonra Muhammed El Fayed emekli olmaya ve çocuklarıyla, torunlarıyla daha fazla vakit geçirmeye karar verdi” denildi.

Şortla girilmiyor

Yılda 15 milyon kişinin ziyaret ettiği mağazanın geçmişte psikanalizin babası Sigmund Freud’dan İngiliz yazar Oscar Wilde’a pek çok ünlü müşterisi oldu. Mağaza, dünyada asansörün ilk kullanıldığı binalardan. Harrods’a 1989’dan beri şort, parmak arası terlik, göbeği açıkta bırakan tişörtle girilemiyor.

Harrods’ın satışı 3 Cevahir’e eşit

Harrods, 850 milyon dolara satılan Cevahir AVM’nin dört katı fiyata satıldı. Jones Long LaSalle Türkiye Başkanı Avi Alkaş, “Türkiye’de Cevahir 850 milyon dolara satılmıştı. Yani 15 yıllık kira gelirine. Harrods’un satışının 3 Cevahir ettiğini söyleyebiliriz” dedi.

Alışveriş Merkezleri Yatırımcıları Derneği Başkanı Hakan Kodal ise, “Şu anda bilinen Akmerkez’in fiyatı 500 milyon dolar civarında ki buna göre Harrods 4 Akmerkez eder” diye konuştu.
Türkiye’de en yüksek değere sahip olan AVM’si İstinye Park. Değeri bilinmeyen ancak tahminen 2.2 milyar dolar olduğu söylenen İstinye Park, Harrods’ı yakalayan tek isim olabilir.

Oğlu Lady Di ile öldü

Serveti 650 milyon sterlin olan 77 yaşındaki El Fayed, İngiltere’de Premier Lig’deki Fulham FC’nin de sahibi. 1997’de oğlu Dodi El Fayed, sevgilisi Prenses Diana ile Paris’te bir trafik kazasında hayatını kaybetti. Baba El Fayed, oğlunun ve Prenses Diana’nın bir komplo suikastına kurban gittiklerini savunarak 10 yıl bunu ispatlamak için mücadele verdi.

nethaber

[fbcomments]