İngiltere’de Türk adayların başarısı

Gectigimiz Persembe gunu birlesik kralliklar genelinde yapilan genel secimlerde Muhafazakar parti onde bitirmesinin ardindan gozler yeni kurulacak olan hukumettede olsa bizleri de yakindan ilgilendiren gelismede Turk kokenli adaylarin elde ettigi basari kayde deger oldu. ilgili haber ;

İngiltere’de 6 Mayıstaki genel seçimle birlikte, başkent Londra dahil bazı bölge ve şehirlerde yerel seçimler de yapıldı.

Genel seçimde hiçbir Türk ve KKTC kökenli aday milletvekilliği koltuğuna oturamasa da, özellikle Londra’daki 32 bölgenin bazılarında yapılan yerel seçimde belediye meclisi üyesi olmaya hak kazanan adaylar oldu.

Başbakan Gordon Brown’un lideri olduğu İşçi Partisi’nden belediye meclis üyeliğini 12 yıldır sürdüren Nilgün Canver, aday olduğu ve Türklerin yoğun olarak yaşadığı Haringey bölgesinden yeniden belediye meclisi üyeliğine seçildi.

Canver AA’ya yaptığı açıklamada, Haringey bölgesinde İşçi Partisi’nin 34, Liberal Demokrat Parti’nin ise 23 belediye meclis üyesi çıkardığını söyleyerek, “İşçi Partisi için yerel anlamda çok başarılı bir seçim oldu” dedi.

İşçi Partisi’nin Haringey’in yanı sıra yine Türklerin yoğun olarak yaşadığı Enfield, Islington gibi bölgelerde de belediye meclisi üyeliklerinde çoğunluğu elde ettiğini ifade eden Canver, partisinin özellikle başkent Londra’da büyük bir başarıya ulaştığını kaydetti.

Canver, Haringey’den kendisinin yanı sıra yine İşçi Partisi’nden Dilek Doğuş ve Ali Demirci’nin de belediye meclisi üyeliğine seçildiğini belirtti. Sonuçların Türk toplumunun yüzde 90’ının İşçi Partisi’nin arkasında olduğunu gösterdiğini söyleyen Canver, “Örneğin Muhafazakar Parti’den aday olan Türk kökenli kişiler seçilemedi” dedi.

Nilgün Canver ayrıca, Türkiye’nin İşçi Partili Dostları lobi grubunun başkanlığını sürdüreceğini sözlerine ekledi.

-RYAN VE DISMORE PARLAMENTODA YOK-

İngiltere’de 5 yıl aradan sonra yapılan ve sandıktan “çoğunluksuz parlamentonun” çıktığı genel seçimde, İşçi Partisi’nden aday olan ve şansları yüksek görünen Türk ve KKTC kökenli milletvekili adaylar seçilemedi.

İşçi Partisinden Basingstoke bölgesinden aday olan Funda Pepperell ile Hemel Hempstead bölgesinden aday olan Ayfer Orhan parlamentoya giremedi. Her iki bölgede de adaylar, milletvekilliği sandalyesini Muhafazakar Partili rakiplerine kaptırdı.

Bu arada, İngiltere’de yaşayan Türk toplumuna verdiği destekle bilinen İşçi Partisi Kuzey Enfield milletvekili Joan Ryan ve Ermeni lobisine verdiği desteklenen tanınan İşçi Partisi Hendon milletvekili Andrew Dismore da bu genel seçimde milletvekili olarak seçilemedi.

Kuzey Enfield’de Ryan yerine, Muhafazakar Parti’nin adayı Nick de Bois, Hendon’da da yine Muhafazakar milletvekili adayı Matthew Offord parlamentoya girdi.

star

[fbcomments]