Londra – Istanbul bir kac dakika!

Bildigimiz gibi Londra(ingiltere) Turkiyeden avrupada gidilebilecek en uzak ulke durumunda ve ucak yolculuklari 3,5 – 4 saat surmekte. Ama yeni gelistirilen ve yuksek hizda ucus yapan yeni nesil ucaklarla ileriki yillarda bir kac dakikada Londradan istanbula gidilebilecek. Iste haberin detaylari :

Planlama aşamasında olan hipersonik yolcu uçağı saatte 3 bin mil hızla uçarak, Londra-İstanbul arasını sadece birkaç dakikada, Londra-Tokyo arasını ise 2 buçuk saatte kat edecek.

Yeni roket uçakla Londra-İstanbul arası birkaç dakikaya inecek.

Çevre dostu olan “roket uçak” ile ilgili planlar Paris’te açıklandı.

Kod adı ZEHST olan jet, gökyüzünde 20 mil irtifada saatte 3 bin mil hızla uçacak ve şu anda 3 buçuk saat olan Londra-İstanbul arasını birkaç dakikaya, 11 saat 20 dakika olan Londra-Tokyo uçuşlarını ise 2 saatin biraz üstünde bir süreye indirecek.

Londra-New York yolculukları bir saatten daha az sürerken, Londra’dan Avustralya’nın Sydney kentine şu anda 24 saat süren yolculuklar ise 3 buçuk saate inecek.
Kötü haber ise bu uçağın yaklaşık 40 yıldan önce hazır hale gelmeyecek olması.

Paris Havacılık Gösterisi başlamadan önce projeyi basına tanıtan Avrupa uzay ajansı EADS yetkilisi Jean Botti, “Ben bunun geleceğin uçağı olduğunu düşünüyorum” dedi.

Botti, ZEHST adının sıfır emisyonlu hipersonik ulaşımın kısaltması olduğunu belirtip, uçağın kensinlikle hiçbir şeklide hava kirliğine yol açmayacağını söyledi.

[fbcomments]