Londra’da bir ırkçı saldırı daha

İngiltere’nin  başkenti Londra’da 13 yaşındaki lise öğrencisi Süreyya Özkaya, İngiliz öğrencilerin ırkçı saldırısına uğradı.Küçük kızı sopayla dövüp, saçlarını makasla kesen saldırganlar polis tarafından serbest bırakıldı.

Güney Londra’nın Croydon bölgesindeki Grengewood Parkı’nda Salı akşamı saat 17.30 sıralarında meydana gelen olayda, Selsdon High School 9’ncu sınıf öğrencisi 13 yaşındaki Süreyya Özkaya, parkta köpeğini gezdirirken ırkçı öğrencilerin saldırısına uğradı. Saldırganlar, sopalarla dövdükleri küçük kızın saçlarını makasla kestikten sonra Grengewood Parkı’nda çalıların arasına attı.

RUH SAĞLIĞI BOZULDU

Mehmet Özkaya, 13 yaşındaki kızının üç kez aynı kişilerin saldırısına maruz kaldığını ve ruh sağlığının bozulduğunu söyledi.

Kızının bazı ırkçı İngilizlerin hedefi haline geldiğini ifade eden Özkaya, “Kızım, küçük kardeşiyle birlikte geçtiğimiz Salı günü akşam saatlerinde köpeğini gezdirmek için parka gidiyor. Bu sırada yaşları 13 ile 18 arasında değişen bir kız grubu, büyük kızımı zorla alıkoyup parka götürüyorlar. Küçük kızımı da tehdit edip eve gönderiyorlar. Bu sırada, parkın sakin bir alanına götürülen kızım Süreyya, burada grubun saldırısına maruz kalıyor. Sopalarla darp edip saçlarını makasla kesiyorlar” dedi.

Saldırganların kızını “seni okuldan attırdık, bu bölgede de istemiyoruz” diyerek sözlü tehditte bulunduklarını belirten Özkaya, “Bu açıkça ırkçı bir saldırıdır. Müslüman olduğumuz için bunlara maruz kalıyoruz” dedi.

DAYAK YEDİ VE OKULDAN UZAKLAŞTIRILDI

Darp edilen kızının çevredekilerin yardımıyla hastaneye sevk edildiğini ve olayın ardından polise duruma aktardıklarını ve suç duyrusunda bulunduklarını aktaran Özkaya, kızının bu kişilerle okulda tartıştığı için okul yönetimi tarafından okuldan uzaklaştırıldığını ve saldırganlara ise hiç bir uyarı verilmediğini anlattı.

POLİS SALDIRGANLARI SERBEST BIRAKTI
Özkaya, polisin söz konusu kişileri gözaltına aldığını ve sorgulandıktan sonra serbest bırakıldıklarını vurgulayarak, polisin olaya gerekli hassasiyeti göstermediğinden yakındı.

“KIZIMIN HAYATINDAN ENDİŞE EDİYORUM”
Olayın takipçisi olacaklarını ve yasal yollardan haklarını arayacaklarını ifade eden gözü yaşlı baba, “Polisin gerekli önlemleri bir an önce almasını istiyorum. Üçüncü kez saldırıyorlar. Kızımın hayatından endişe ediyorum. Yetkililerden ve bölge temsilcilerinden yardım istedim” dedi.

Özkaya, ayrıca İngiltere’ye 1995 yılında geldiklerini ve çocuklarının Londra’da dünyaya geldiğini belirtti.

[fbcomments]