Londrada hayat normale donuyor

Gectigimiz hafta yasanan yagmalama olaylarindan sonra son 2-3 gundur hayat normal dondu diyebiliriz. Yagmalama ve ayaklanma olaylarnda sessiz kalip tepki ceken polis simdi asil gorevlerini yapiyorlar. Gerek gorgu taniklari gerekte cesitli kamera ve guvenlik kamerasi goruntuleri ile belirledikleri kisileri kaldiklari yerden yada sokakda yakalayip hapishane yolunu gosteriyorlar. Bu kisiler icin en az 10-15 yil hapis cezasi soz konusu. Tabiki bu rakam yakip yikanlar icin dahada yuksek olacaktir. Yagmacilar arasindan milyoner bir kisinin kizinin bulunmasi yagmalama olaylarini yapan genc agirlikli kisilerin ihtiyacdan daha cok zevk ve eglence icin yaptiklarini gosteriyor.

 

ilgili haber :

 

Türk vatandaşlarının da yoğun olarak yaşadığı Tottenham bölgesi ile özellikle Tottenham High Caddesi üzerinde bulunan, olaylarda kundaklanan birçok binanın enkazı, iş makineleri ve kamyonlar yardımıyla temizleniyor.

Yanan binaların birçoğunun önü kapatılarak polis kordonuna alınırken, bölgede çok sayıda polis memuru göze çarpıyor. Cadde üzerinde olaylarda hasar görmeyen dükkanlar ve restoranlar ise açık. Basının bölgeye ilgisi devam ediyor. Çok sayıda basın mensubu, özellikle yanan ve hasar gören binaların önünde canlı yayınlar yapıyor.

Tottenham semti başta olma üzere bazı semtlerde belediyeler özellikle yangınzedeler için kriz masaları oluştururken, spor salonları çevredeki halkın yangınzedelere erzak yardımı yapabileceği alanlara dönüştürüldü. Londra genelinde binden fazla, ülke genelinde ise 1500 kişinin gözaltına alındığı olaylarda, şimdiye kadar 500’e yakın kişi tutuklandı. Gözaltına alınan kişiler arasında 11-12 yaşında çocukların olması dikkati çekti.

 

ntv

[fbcomments]