Londra’da israil karsiti büyük protesto

İngiltere’nin başkenti Londra’da, İsrail’in Gazze’ye yardım götüren gemilere saldırısını protesto gösterileri devam ediyor. Londra Büyükelçiliği önündeki protestoda İsrail ürünleri için boykot çağrısı yapıldı.

İngiliz Başbakanlık Konutunun önünde önceki gün yapılan ve binlerce kişinin katıldığı protestonun ardından, bugün de İsrail’in Londra Büyükelçiliği önünde protesto gösterisi düzenlendi.

Filistin’e destek veren çeşitli sivil toplum örgütleri ve insan hakları dernekleri üyeleri, ellerinde Filistin bayrakları taşıyarak, ”Filistin özgür olacak”, ”İsrail bir terör devletidir” sloganları attı. Protestocular İsrail ürünlerini boykot çağrısında bulundu.

Polisin yoğun güvenlik önlemleri aldığının gözlendiği protesto sırasında İsrailliler de karşı gösteri yaptı. İsrail ve İngiltere bayrakları taşıyan göstericiler, ”İsrail barış istiyor, terör değil”, ”Gazze’yi Hamas’tan kurtarın” sloganları attı.

Olaysız geçen protestoda, kimi zaman sokaktan geçen kişilerin de protesto gösterisine katılarak, sloganlara eşlik ettiği dikkati çekti.

İngiltere Başbakanı David Cameron bugün parlamentoda yaptığı konuşmada, İsrail’e Gazze’ye yönelik ablukaya son vermesi çağrısında bulunmuş, ölümlerle sonuçlanan İsrail’in yardım filosuna saldırısının ”kabul edilemez olduğunu” söylemişti.

cafesiyaset

[fbcomments]