Prens’in aracına tekme

İngiltere’de üniversite harçlarını üç kat arttırılmasına izin veren yasa tasarısı ülkede tansiyonu yükseltti. Parlamentodaki oylama öncesinde güvenlik çemberini yarmak isteyen öğrencilerle, polis arasında gerginlik yaşandı.

İNGİLİZ parlamentosunda üniversite harçlarının artırılmasına ilişkin yasa tasarısının oylanmasına dün başlandı. Oylama, İngiliz basını tarafından Muhafazakar-Liberal Demokrat koalisyon hükümetinin en büyük sınavı olarak nitelendi. Liberal Demokratlar’ın yarısının yasaya karşı oy kullanacağı tahmin ediliyor.
Muhafazakar Parti lideri ve Başbakan David Cameron ile Liberal Demokrat Parti lideri ve Başbakan Yardımcısı Nick Clegg tasarıyı destekliyor. Seçim kampanyası döneminde üniversite harçlarının artırılmayacağı vaadinde bulunan Clegg protestoların hedefinde bulunuyor. Bu nedenle Daily Mirror, Clegg’i “Pinokyo” olarak gösteren bir fotoğrafını yayınladı. Clegg, yasayı desteklemekten utanmadığını söyledi ve “Harçların yükseltilmesi Liberal Demokratlar’ın idealindeki politika değildi. Ancak öğrencilerden eğitimlerine daha fazla katkıda bulunmalarını istemek mantıksız değil” dedi.

Yıllık harç 21 bin TL olacak

Tasarıyı günlerdir protesto eden öğrenciler, dün de yeni gösteriler düzenledi. Harçların yaklaşık 3 katına çıkarılmasını öngören yasayla, yıllık 3 bin 290 sterlin (yaklaşık 7 bin TL) olan yüksek öğrenim harçları, 2012’den itibaren yıllık 9 bin sterline (yaklaşık 21 bin TL) kadar yükseltilebilecek.

[fbcomments]