Yeni başbakan David Cameron

Gectigimiz gunlerde yapilan ve tek basina iktidar olamayan partilerin yaristigi secim sonrasinda basbakani belirlemek kraliceye dustu ve David Cameron kralice tarafindan basbakan olarak ilan edildi. Ilgili haber ;
İngiltere Başbakanı Gordon Brown, görevinden istifa ederken, ülkenin yeni başbakanı Muhafazakar Parti lideri David Cameron oldu. 43 yaşındaki Cameron, İngiltere’de yaklaşık son 200 yıl içinde makama gelen en genç başbakan oldu.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, Muhafazakar Parti lideri David Cameron’ı ülkenin yeni Başbakanı olarak hükümeti kurmakla görevlendirdi.

Gordon Brown’un, Başbakanlık görevinden istifa etmesi ve istifasını Kraliçe’ye sunmasının ardından, ülkede geçen hafta yapılan genel seçimde en çok oyu alan David Cameron, Buckingham Sarayında Kraliçe 2. Elizabeth tarafından kabul edildi.

Muhafazakar Parti, bir diğer adıyla “Toryler” sandıktan 306 milletvekili çıkarmıştı.

Eşi Samantha ile birlikte konutun önünde kameraların karşısına geçen Cameron, Liberal Demokratlar’la koalisyon hükümeti oluşturmayı amaçladıklarını belirtti ve “Bunun ülkenin ihtiyacı olan güçlü ve istikrarlı bir hükümeti sağlama yolu olduğuna inanıyorum” dedi.

“Kraliçe benden hükümeti kurmamı istedi ve ben de kabul ettim” diyerek sözlerine başlayan Cameron, ülkenin istikrarı için çalışacağını ve “güçlü bir toplum oluşturmaları gerektiğini” söyledi.

“Siyasete girdim çünkü bu ülkeyi seviyorum” diyen Cameron, konuşmasının ardından eşi Samantha ile birlikte Başbakanlık Konutu “Number 10” kapısından içeri girdi.

43 yaşındaki Cameron, İngiltere’de yaklaşık son 200 yıl içinde makama gelen en genç başbakan oldu.

Bu arada hükümeti kurmak için Liberal Demokrat Parti ile 5 gündür müzakereleri sürdüren Muhafazakar Parti’nin, Liberal Demokratlarla nasıl bir anlaşmaya vardığı belirsizliğini koruyor.

Cameron’ın Downing Street’te yapması beklenen konuşmada, nasıl bir hükümet formülü üzerinde anlaşıldığını açıklaması bekleniyor.

Muhafazakar Parti, seçimden 57 milletvekili çıkaran Liberal Demokrat Parti ile koalisyon hükümetine giderse, hükümet oluşturmak için gerekli olan 326 sayısına ulaşıyor.

cnnturk

En kotu basbakanimiz boyle olsun ..

[fbcomments]