Cenaze islemleri ve yapmaniz gerekenler

Hepinizin bazi aci gunleri olmaktadir. Cenazelerinizi Turkiye’ye goturmek isterseniz yada bu konuda bilgi almak isterseniz assagidaki bilgiler konsolosluk tarafindan biz Turkiye cumhuriyeti vatandaslarina belirtilmistir.

CENAZE  KAYIT VE NAKİL İŞLEMLERİ

1. İngiltere’de vefat eden bir vatandaşımızın vefatının, Türkiye’deki nüfus kaydına işlenmesini teminen Başkonsolosluğumuz aracılığıyla ilgili nüfus dairesine bildirilmesi gerekmektedir. Bu amaçla, vefat eden vatandaşımızın yakınının, vefat edenin nüfus cüzdanı, pasaportu ve ölüm belgesi (death certificate) ile, ölüm tarihinden itibaren on gün içerisinde Başkonsolosluğumuza müracaatı gerekmektedir.

2. İngiltere’de vefat eden bir vatandaşımızın cenazesinin Türkiye’ye nakledilmek istenmesi halinde ise, Başkonsolosluğumuzca cenaze nakil belgesi düzenlenmesi gerekmektedir. Bu işlem için, vefat eden vatandaşımızın yakınınin, öncelikle cenaze hizmeti veren bir şirket (funeral services) ile (böyle bir şirketin adresi için Türk & İngiliz Sanayi ve Ticaret Odası ile temasa geçilebilir) ve aşağıda kayıtlı belgelerle Başkonsolosluğumuza müracaat etmesi gerekmektedir.

Gerekli belgeler:

  • Vefat eden vatandaşımızın nüfus cüzdanı ve pasaportu.
  • İlgili hastane veya doktor tarafından hazırlanan tıbbi rapor.
  • İngiliz nüfus dairesinden (registration office) alınacak ölüm belgesi (death certificate).
  • Tahnit belgesi (embalming certificate).
  • Adli tabip belgesi (coroner report).

Başkonsolosluğumuzun adresi ve çalışma saatleri hakkında bilgi için burayı tıklayınız.

[fbcomments]