Çifte Vatandaşlık için basvuru yapmak

Ingiltere’de uzun zamandir yasiyorsaniz ve gerekli olan tum standartlara uyuyor ve basvurunuz kabul edildi ise yapmani gerekenler assagida:

5901 Sayılı Vatandaşlık Kanunu çifte vatandaşlığa cevaz veren ülkeler açısından, Türk vatandaşlarının, vatandaşlıklarını kaybetmeden izinle yaşadıkları ülke vatandaşlığını kazanmalarına imkan sağlanmıştır. İngiltere mevzuatı çifte vatandaşlığa imkan vermektedir.

Bu amaçla vatandaşlarımızın en kısa sürede üçüncü maddede sayılan belgelerle birlikte Başkonsolosluğumuza başvurmaları gerekmektedir.

Asagida Sayilan Çifte vatandaşlık başvurusu yapmak için gereken belgeler:

  • Doldurulmuş ve imzalanmış iki nüsha başvuru formu (İngiliz vatandaşlığını kazanmış bulunanların doldurması gereken FORM VAT12’yi yazıcıdan çıkarmak için  buraya tıklayınız. İsteğinizi belirten kısa bir mektup ekinde, üzerinde adresiniz yazılı ve pul yapıştırılmış bir zarfı Başkonsolosluğumuza göndermek suretiyle de başvuru formunu temin edebilirsiniz).
  • İngiliz vatandaşlık belgesinin (certificate of naturalisation) asli ve iki adet fotokopisi
  • İngiliz pasaportunun resimli sayfasının 2 adet fotokopisi
  • Nüfus cüzdanının asli ve aynı sayfada önlü-arkalı iki adet fotokopisi
  • 4 adet fotoğraf
  • Harç ve Posta Ücreti

ÖNEMLİ NOT
Yukarıda belirtilen belgeler, aile içinde İngiliz vatandaşlığını kazanan her şahıs için ayrı bir takım halinde teslim edilmelidir. Ayrıca, 18 yaşından küçük çocukların İngiliz vatandaşlık belgelerinin veya doğumdan dolayı vatandaşlık kazananların büyük boy İngiliz doğum belgelerinin asillari ve iki adet fotokopisi ile T.C. Nüfus Cüzdanlarının asillari ve iki adet fotokopisi gönderilmelidir. Bu çocuklara ait belgelerin tasdik harçları tutarı da her çocuk için 28 Sterlindir.

Doğumdan dolayı Çifte vatandaş olanların İngiliz pasaportunun fotoğraflı sayfasının ve Nüfus cüzdanlarının birer adet fotokopilerini getirmeleri gerekmektedir. 18 yaşından küçük olan başvuru sahiplerinden fotoğraf istenmemektedir.

Çifte vatandaşlık müracaatı posta ile de yapılabilmektedir. . Posta ile müracaat etmek istediğiniz takdirde, yukarıdaki belgelerle birlikte, isteğinizi belirten kısa bir mektup ekinde üzerinde adres yazılı zarf ve gerekli bedelin (“postal order” olarak) gönderilmesi gerekmektedir.

[fbcomments]