Ingiltere’de muslumanlara karsi yapilan irkcilik

Bugun yabanci ve yerel basinda bir cok kurulusun yayinladigi ilginc ve bir okadar da sevimsiz bir haber vardi. Sayet pek rastlamasamda bu tarz durumlara kimileri bu tarz eylemlerde bulunabiliyor..

haber bu sekilde :

İngiltere’den gelen bir fotoğraf Müslüman kadınlara karşı şiddetin hangi boyutlara ulaştığını gösteriyor. Başörtülü bir kadın belli ki ya işe gidiyor ya da evine dönüyor. Yüzleri maskeli kişiler, genç kızın başında dikilmiş, sözlü sataşmada bulunuyor. Genç kız ise bir güvercin tedirginliği içinde…

İngiltere Premier Ligi takımlarının taraftar gruplarının adı altında bir araya gelen ırkçı holiganlar İngiltere’nin Londra, Birmingham, Manchester, Leeds, Nottingham, Bolton; İskoçya’nın Glascow ve Galler’in Cardiff gibi büyük kentlerinde giderek çoğalıyorlar.

İngiliz yetkililer, holiganların son yıllarda görülen en endişe verici çeteleri bir araya getirdiklerini ve maç günlerinde kavga etmek için değil, radikal İslamı bahane ederek, herkese açık alanlarda Müslümanları taciz etmek için eylemler yaptıklarını belirtiyor. Irkçı holiganlar en az 50 kişilik gruplar halinde hareket ediyor.

Maç günlerinde İslam aleyhine “Neşelendik, eğlendik, Müslümanları kaçırdık” gibi farklı tezahüratlarla birbirlerini tanıyarak birleşen holiganların bazıları ellerinde suratından kan akan çarşaflı bir kadın resmi ve “Şeriat kadınları sindiriyor” yazısı olan pankartlar taşıyor.

İNGİLİZ SAVUNMA LİGİ

“English Defence League”, yani İngiltere Savunma/Müdaafa Ligi adı altında toplanan çeteler, İngiltere’nin tüm büyük kentlerinde kol gezen bir “sokak ordusu”na dönüştü. Çetelerin eylemlerine sadece taraftar grupları değil, birçok Neo-Nazi grubu da katılım gösteriyor.

Polis ile karşılaştıkları zaman çatışmaya girmekten çekinmeyen holiganların bazıları üzerinde silah olarak muşta, çekiç, keski gibi kesici aletler taşırken, çamaşır ve kezzap gibi sıvı maddeler de kullanıyorlar.

Sadece sokaklarda değil, toplu ulaşım araçları ve kamu binalarında da görülen çeteler gözlerine kestirdikleri azınlıklara saldırıyorlar. Londra’da Asyalı bir grup öğrenciye saldıran 30 kişilik holigan grubu, 3 öğrenciyi bıçaklamıştı. Bolton’da polislerle çıkan çatışmada ise 48 holigan gözaltına alınırken, saldırganların üzerinden çok sayıda sopa, demir çubuk ve hatta tuğla çıktı.

10 YILDAN BERİ SÜREN GERİLİM

Londra Metropolitan Polis Teşkilatı şefi Paul Stephenson, holigan grupların aşırı sağcı diğer çeteler ile görünmekten çekinmedikleri ve bu durumun endişe verici bir ırkçı eğilim yarattığını belirtti.

İngiliz yetkililer son 10 yıl içinde Müslüman gençlere yönelik bakışın sertleştiğini ve İslam karşıtı grupların sayısında önemli bir artış olduğunu vurguluyor.

[fbcomments]