Londra dünyanın en pahalı beşinci başkenti

Londra kira ücretlerinin de hesaba katıldığı listede dünyanın en pahalı beşinci şehiri oldu. Ortalama iki yatak odasına ve ev eşyasına sahip evlerin Londra’da aylık ortalama kira ücreti £1,828 seviyesine gelirken bu oran Çin’in başkenti Pekin’de £740 civarında. New york’ta benzer bir evin kirası yaklaşık £3000 civarında iken Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de iki yatak odalı ve eşyalı ev kiraları aylık sadece £367 civarında seyrediyor.

Toplu taşıma konusunda her fırsatta pahalılığı ile ön plana çıkan Londra bu kategoride New York ve Paris gibi şehirleri geride bıraktı. Londra’da 10 kilometrelik bir yolculuk için bir yolcu taksiciye ortalama £6.44 ödemesi gerekiyor.

Peki Londra’nın diğer dünya başkentlerine oranla daha ucuz olduğu noktalar yok mu? Evet sürpriz olacak ama var. 1 kilo ekmek fiyatı baz alındığında Londra ucuzluk anlamında ilk sıralarda yer alırken Londra’da yaşıyan bir işçi basit yeme-içme ihtiyacını karşılamak için sadece 6 dakika çalışması gerekiyor. Bu oran New york’ta Londra’dan iki kat yüksek.

Londra’da ortalama bir restaurantta 3 farklı yemeği yemek için insanlar ortalama £38 öderken bu ücret New York’ta £64 seviyelerinde. Ortalama bir beş yıldızlı restaurantta ise bir akşam yemeği Londra’da £257 tutmakta.

Cenevre ve Zürih pahalılık listesinde üst sıralarda yer alırken iç savaş yaşanan Ukrayna’nın başkenti Kiev pahalılık ve maaş listelerinde alt sıralarda yer aldı. En ucuz başkentler arasında ise Sofya, Yeni Delhi ve Romanya’nın başkenti Bükreş yer aldı.

[fbcomments]