iphone-london
Londra Müzeleri icin ilginc Iphone uygulamasi

Google Maps ve yeni cep teknolojileri birleşti, 19. Yüzyıl tüm haşmetiyle cebe girdi…

Arttırmış Gerçeklik veya Zengin Gerçeklik  (Augmented reality) son dönemlerin en gözde konseptlerinden biri. Açtığı imkanlar, yaratıcı fikirlerle buluştuğunda gerçekten de gerçekliğin zenginleştirildiği durumlar ortaya çıkabiliyor. Şimdiye kadar tanınmış yerli ve yabancı bazı firmalar bu konuda kendi denemelerini yaptılar, kendi örneklerini sundular. Her birinin başarılı olduğunu iddia etmek zor fakat yine de ortaya çıkan güzel örnekler, bu konseptin giderek daha da yaygınlaşacağını gösteriyor.

Son olarak ortaya çıkan başarılı bir örnek ise milyon dolarlık bir şirket tarafından değil, bir şehir müzesi tarafından oluşturulmuş. Günlük 10 bin üzerinde ziyaretçisi bulunan Londra Müzesi’nin geliştirdiği özel bir iPhone uygulaması, Londra’daki önemli mekanları cep telefonunuz ile görüntülerken, aynı anda o mekanın 19. yüzyıla ait görüntülerini de görmenizi sağlıyor.

Tamamen ücretsiz olarak dağıtılan bu iPhone uygulamasını, tarihi ile gurur duyan ülkemizde yapılabilecekler hakkında bir fikir vermesi açısından da önemli buluyoruz.

chip

[fbcomments]