Londrada yatırım için en dogru zamanmis

Hurriyet gazetesinin internet sitesinde yer alan haberde Istanbul Ingiltere konsoloslugunda yapilan bir seminerde bilgi alis verisi sirasinda ozellikle olimpiyatlarin yaklasdigi goz onune alinarak yatirim yapmak icin suan Londranin en uygun zamanlarindan birini yasadigi ve yatirim icin firsatin kacirilmamasi gerekildigini soylemisler. Konu ile ilgili olan haber assagidadir.

İNGİLTERE’nin İstanbul Başkonsolosluğu’nda düzenlenen ‘Londra’da Yaşam ve Yatırım’ konulu seminerde konuşan varlık yönetimi ve gayrimenkul danışmanlık şirketi Property Dimensions CEO’su Metin Güvener, dünyadaki krizin etkilerinin yavaş yavaş yok olduğu İngiltere’nin, Hong Kong’dan, Suudi Arabistan’a, İtalya’dan Çin’e kadar birçok yatırımcının ilgisini çektiğini söyledi. Metin Güvener “Olimpiyatlar nedeniyle büyük hareketlilik var. Çok fazla fırsat var. Yatırım yapmak için doğru zaman” dedi.

Türkiye ile Londra arasındaki finansal ve kültürel köprüyü sağlamlaştırmak amacıyla İngiliz Başkonsolosluğu’nun desteğiyle düzenlenen seminere, İngiltere Başkonsolos Yardımcısı Sarah Mooney, Property Dimensions CEO’su Metin Güvener, Vista Jet’in CCO’su Scott Plumb ile Royal Academy’nin yöneticisi Charles Suamarez Smith konuşmacı olarak katıldı.

İngiltere’nin dünyadaki en güçlü ekonomilerden biri olduğunu vurgulayan başkonsolos yardımcısı Sarah Mooney, birçok sektörde lider konumda olduklarını belirterek “İngiltere, dünya inovasyon ve verimlilik merkezi. Dünya Bankası’na göre Avrupa’da şirket kurmanın en kısa süre alacağı ülke İngiltere. 13 gün sürüyor. Çalışan istihdam etmek içinse Avrupa’da en iyi ikinci ülke” dedi. Dünyadaki en iyi 6 üniversiteden 4’ünün İngiltere’de olduğunu ifade eden Sarah Mooney, 76’dan fazla nobel ödülü sahibi olduklarını hatırlattı. 2012 olimpiyatlarının büyük bir kutlama olacağını söyleyen Sarah Mooney “Firmalar kendi güçlerini sergileyecekler. Türk firmalarını da davet ediyoruz. Londra, Avrupa’nın iş için bir numaralı şehri. Sizi orada görmek istiyoruz” dedi.

LONDRA GÜVENLİ, İSTİKRARLI ŞEHİR

KKTC’den yola çıkıp Londra’da devam eden, mühendislikle başlayıp finans sektörüne geçen iş hayatını anlatan Property Dimensions CEO’su Metin Güvener 1992’de geldiği Londra’da değişimi fark ettiğini söyledi. Berlin duvarının yıkılmasıyla bir akım yaşanan Londra’da, gayrimenkul almak için mortgage sisteminin kullanıldığını, ikinci bir ev almak içinse yüklü miktarda nakit para bulmanız gerektiğini kaydetti.

Son 20 yılda uluslararası etkilerin Londra’yı büyük oranda değiştirdiğini belirten Güvener “İnsanlar iş, eğitim ve sağlık gibi sebeplerden Londra’ya gelebiliyor. Güvenli, doygunlaşmış piyasaya sahip bir şehir. İstikrar var. Buradan gayrimenkul alsanız, kısa süre sonra karla satabiliyorsunuz. 2009’un başlarında durum iyi değildi. Kriz etkilierini gösteriyordu, şimdi ise durum düzeldi. Çok fırsat var” diye konuştu. Değişik mortgage imkanları olduğuna anlatan Güvener, gayrimenkulün yüzde 65’i oranında mortgage kredisi alınabildiğini ifade etti. İnsanların gayrimenkulü kiraya verdikten sonra hem kredi faizlerini ödeyip hem de küçük miktarda kar elde edebildiğini ileri sürdü. Vergilerde de kolaylıklar sağlandığını anlatan Metin Güvener “Hem ev hem ofis satılıyor. Hem ailelere, hem şirketlere hizmet veriyoruz. Londra’ya talep sürekli artıyor. Yatırım için doğru zaman” dedi.

KÜLTÜREL FAALİYETLER DE AVANTAJI

Vista Jet CCO’su Scott Plump, Londra’nın merkezi bir bağlantı noktası olduğunu dile getirirken, Royal Academy yöneticisi Charles Suamarez Smith ise “Bir kişi başka bir ülkede farklı sebeplerle gayrimenkul alabilir. Eskiden istihdam içindi. Şimdi ise daha üstün bir hayat kalitesine ulaşabilmek için alıyor. Londra’nın kültürü yatırımı da kendisine çekiyor. Hayat sadece iş ve alışveriş değil. Kültürel faaliyetlerinin çeşitliliği Londra için bir avantaj” dedi.

[fbcomments]