Turk ehliyeti olan Turk vatandaslari hakkinda

Turk vatandaslarindan bazilari Turkiye’de araba surmek icin ehliyetlere sahiptir. Ve ingiltere’ye geldikleri anda araba surmeye devam etmek istemektedirler. Yanliz bu konuda bilmeniz gereken bazi bilgiler vardir. Bu bilgiler konsolosluk sitesinde assagidaki gibi belirtilmistir.

SÜRÜCÜ BELGELERİNİN YENİLENMESİ/DEĞİŞTİRİLMESİ
Çalışma, öğrenim gibi çeşitli nedenlerle yurt dışında bulunan vatandaşlarımızın, ülkemizden almış oldukları sürücü belgelerini bulundukları ülkelerde zayi ettiklerinde veya yıpranmadan dolayı yenilemek zorunda kaldıklarında, dış temsilciliklerimiz aracılığıyla işlem yaptırmaları imkânı sağlanmıştır.

NASIL BAŞVURACAKSINIZ?
Bu işlemi başlatmak için, aşağıdaki iki seçenekten birini tercih edebilirsiniz:

1. Türkiye’deki kanuni vekiliniz vasıtasıyla . Bunun için, Başkonsolosluğumuzun noter bölümünden “vekaletname” düzenletmeniz gerekmektedir. Noterlik işlemleri randevu ile yapılmaktadır. Online randevu almak için burayı tıklayınız. Telefonla randevu almak için ise hafta içi 09.00-17.30 saatleri arasında 020 7589 0949 numaralı telefonumuzu arayınız.

2. Başkonsolosluğumuza şahsen müracaat ederek. Kısa bir dilekçe yazarak, İngiltere’deki açık adresinizi, telefon numaralarınızı, sürücü belgesini hangi ilimizden aldığınızı belirtmeniz, sürücü belge bedeli ve posta ücreti olarak 21 Sterlin ödemeniz, ayrıca nüfus cüzdanınızın fotokopisini ve son altı ay içerisinde çekilmiş iki adet fotoğrafınızı teslim etmeniz gerekmektedir. Ayrıca, daha önceki sürücü belgenizde kan grubunuz kayıtlı değilse, kan grubunuzu gösterir bir belgeyi de Başkonsolosluğumuza sunmanız yasal bir zorunluluktur. Başkonsolosluğumuzda sürücü belgesinin üzerindeki ilgili bölümü imzalamanız gerekmektedir.

İŞLEMİN TAMAMLANMASI
İlgili tescil kuruluşu, yeni sürücü belgesi bilgilerini dosya ile bilgisayar kayıtlarına işledikten ve belgeyi kapladıktan sonra, size teslim edilmek üzere Başkonsolosluğumuza gönderecek ya da varsa kanuni vekilinize teslim edecektir. Sürücü belgesinin Başkonsolosluğumuza gönderilmesi halinde, sizinle temas kurularak, sürücü belgenizi şahsen teslim almak üzere davet edileceksiniz. Belge Başkonsolosluğumuzda bir tutanakla size teslim edilecektir.

[fbcomments]