Turk Pasaportunu kaybettiyseniz yapmaniz gerekenler

Turk pasaportunuza sahiptiniz ama kayip mi ettiniz? Yapmaniz gerekenler ve pasaportlar hakkinda onemli bilgiler assagida belirtilmistir.

Kayıp Pasaport Muracaatı

Gerekli belgeler:

  • Kayıp pasaport müracaat formu (formu yazıcıdan almak için burayı tıklayınız).
  • Nüfus cüzdanı
  • Pasaportun kaybolduğunu gösteren yerel karakoldan alınacak polis raporu
  • 3 adet fotoğraf
  • Gerekli harç ve posta ücreti
  • Üzerinde adresiniz yazılı “Royal Mail Special Delivery” zarfı (Plastik)

Not: Kayıp pasaport basvurusu sahsen yapilabilmekte ve bu islem Türkiye’deki ilgili makamlarla yazışmayı gerektirdiğinden, müracaatın sonuçlanması zaman almaktadır.

Başkonsolosluğumuzun adresi ve çalışma saatleri hakkında bilgi için burayı tıklayınız.

Pasaport İşlemleri Hakkında Önemli Duyurular

1) REŞİT OLAN VATANDAŞLARIMIZIN PASAPORT TEMDİDİ VE YENİLEME İŞLEMLERİ İÇİN ŞAHSEN BAŞVURMALARI GEREKMEKTEDİR. ANCAK, EŞLER BİRBİRLERİNİN PASAPORT İŞLEMLERİNİ YAPTIRABİLİRLER. AYRICA, ANNE VEYA BABA REŞİT OLMAKLA BİRLİKTE BEKAR OLAN VE HERHANGİ BİR İŞTE ÇALIŞMAYAN KIZLARININ PASAPORT İŞLEMLERİNİ YAPTIRABİLİRLER.

2) 7-16 YAŞ GRUBUNDAKİ ANNE VEYA BABASININ PASAPORTUNUN REFAKAT HANESİNDE KAYITLI ÖĞRENCİLERDEN HARÇ ALINMAKTADIR.  ÖĞRENCİLERİN PASAPORT TEMDİT HARCINDAN MUAF TUTULABİLMELERİ İÇİN AYRI PASAPORT SAHİBİ OLMALARI GEREKMEKTEDİR.

3) 0-7 YAŞ GRUBUNDAKİ ANNE VEYA BABASININ PASAPORTUNUN REFAKAT HANESİNDE KAYITLI ÇOCUKLARDAN HARÇ ALINMAMAKTADIR.

4) 0-7 YAŞ GRUBUNDAKİ MÜSTAKİL PASAPORT HAMİLİ ÇOCUKLARDAN CÜZDAN BEDELİ VE PASAPORT TEMDİT HARCI TAHSİL EDİLMEKTEDİR.

5) ANNE VEYA BABASI TARAFINDAN PASAPORTUNUN REFAKAT HANESİNE KAYDEDİLMESİ TALEP EDİLEN 10 YAŞIN ÜZERİNDEKİ ÇOCUKLARIN, ÇOCUĞA AİT NÜFUS CÜZDANI VE 4 ADET FOTOĞRAFLA BİRLİKTE BAŞKONSOLOSLUĞUMUZA GETİRİLMELERİ BİR ZORUNLULUKTUR.

6) EBEVEYNLERI TARAFINDAN PASAPORTUN REFAKAT HANESINE FOTOĞRAFLARININ YAPISTIRILMASI TALEP EDILEN 10 YASINDAN KÜÇÜK ÇOCUKLARIN DA NÜFUS CÜZDANI VE 4 ADET FOTOĞRAFLA BİRLİKTE BASKONSOLOSLUĞUMUZA GETİRİLMELERİ GEREKMEKTEDİR. FOTOĞRAF YAPIŞTIRILMASI İSTENMİYORSA, 10 YAŞINDAN KÜÇÜK ÇOCUKLAR İÇİN BÖYLE BIR ZORUNLULUK YOKTUR.

[fbcomments]