Özür Teşekkür ve Nezaket ingilizce diyalog

Bir onceki mesajda da belirttik nezaket onemlidir Londrada ve ingiltere’de. Birine carpinca adamin kolu kopsa Dedigin bir Sorry adamin kolunu yerine getirir. ama adama cok az bi dokunsan sorry demezsen o adamin gozunde bir hicsin… Simdi bu konuda biraz kelimeler ve kullanim sekillerine bakalim :

Özür Dileme: Genel olarak özür dilerken şu cümleleri kullanırız: Sorry. – I’m sorry. – I beg your pardon. Özür dilediğimizi daha güçlü bir şekilde ifade etmek istediğimizde ise şu cümleleri kullanırız (örneğin birisini yanlış yere suçladığımızda) : I’m very/terribly/so/awfully sorry. Geç kaldığımız durumlarda yukarıda bahsettiklerimize ek olarak şu cümleleri de kullanabiliriz:

I’m sorry I’m late. – Geç kaldığım için özür dilerim. Sorry to keep you waiting.  – Sizi beklettiğim için özür dilerim.Resmi yazılarda ise genellikle şu cümlelerle özür dileriz: I would like to apologise for the delay. – Gecikme için özür dilemek isterim. Please accept our apologies for the delay. – Lütfen gecikme için özürlerimizi kabul edin.

 

Özüre cevaben: Birisi bizden özür dilediğinde ise şu cümlelerden birisi ile cevap veririz.

That’s OK. – Tamam That’s OK. Don’t worry. – Tamam endişe etme. That’s OK. No problem. – Tamam problem değil. It doesn’t matter. – Önemli değil. It’s not important. – Önemli değil. Never Mind. – Zararı yok

 

Teşekkür ederken: Thank you. – Thanks. ifadeleri kullanılır. Çok teşekkürler derken ise: Thank you very much. – Thanks a lot.  ifadeleri kullanılır. Resmi durumlarda thank you tercih edilir. Teşekkür ettiğimiz şeyden de bahsetmek istediğimizde for ile birlikte söyleriz:

Thank you very much for the dinner. – Yemek için çok teşekkürler. Thank you very much for helping me. – Bana yardım ettiğin için çok teşekkür ederim.( fiil kullanmak istediğimizde fiile –ing takısı getirmeyi unutmayın. )

 

Teşekküre cevaben: 

You’re welcome. – Birşey değil.  ifadesi kullanılır.

 

Daha fazla ornek gunluk konusma icin diger konulara goz atiniz.

[fbcomments]